Malatya'nın Yöresel Halk Oyunları

Anadolu’da 4000 civarında halk oyunu olduğu tespit edilmiştir. Çok çeşitli olduğu için her biri ayrı ayrı incelenmemiştir. Her yörede, her köyde farklı halk oyunları farklı bir şekilde oynanmaktadır. ...


Anadolu’da 4000 civarında halk oyunu olduğu tespit edilmiştir. Çok çeşitli olduğu için her biri ayrı ayrı incelenmemiştir. Her yörede, her köyde farklı halk oyunları farklı bir şekilde oynanmaktadır. Bir ilin ilçesinde farklı bir oyun köyünde farklı oyunlar oynanabilmektedir.

Halk oyunu geleneksel olarak oynanan kendine has kıyafetleri olan milli danslardır. Halk oyunları toplu yapıldığı için ortak duygu, düşünceleri sergiler. Türkiye halk oyunları açısından dünyanın en zengin ülkelerindendir. En çok bilinen halk oyunları halay, bar, horon, zeybek ve kaşık oyunudur. Halk oyunlarında yaşanmış olayların yansıması görülür. İşte Malatya'nın Yöresel Halk Oyunları Listesi; 1- Üçayak 2- Delilo 3- Ağırlama 4- Lorke 5- Söğüt dalı 6- Keçike 7- Berde 8- Kolüstü 9- Söğüt Dalı 10- Tezleme 11- Heyhat 12- Sivike 13- Tura 14- Sinsin 15- Kına Havası 16- Alkışta 17- Aşırma Halayı 18- Arapgir Halayı 19- Bapuri 20- Başayak Halayı 21- Çarşı Su Halayı 22- Cezayir Oyunu 23- Çeçer 24- Dillan 25- Değirmenci Halayı 26- Gelin Halayı 27- Gerzani Halayı 28- Gezinti 29- Güvenk 30- Güzeller 31- Hem Hime 32- Heyhat 33- Hoplama Halayı 34- Karahisar Halayı 35- Keçike 36- Keçikey 37- Kemaliye Tamzarası 38- Kırıkhan 39- Kol Malatya yöresindeki oyunlar davul, zurna eşliğinde oynanır. Ayrıca bağlama, cümbüş ve darbuka da kullanılır. Bu oyunlar halay şeklinde, canlı, hareketli ve neşelidir. Halaylar kadın- erkek karışık oynandığı gibi erkeklerin kendi arasında kadınların kendi arasında oynandığı oyunlar vardır. Halayın başındaki kişiye halay başı denir. Halayın sonundaki kişiye de pöççü denir. Halay başında da pöççüde de mendil vardır. Bu yöredeki halay çekmeye dillan çekme denir. Malatya yöresinde başka illerden etkilenerek oynanan halk oyunları da vardır. Bu yörede Hızır Semahı, Bozok Semahı, Kırat Semahı, Demdem Semahı gibi oyunlar da türküler eşliğinde oynanır. Halk oyunları oynanırken giyilen özel kıyafetler vardır. Malatya yöresindeki halk oyunlarında oynanan oyunlarda da giyilen kıyafetler vardır ama bunlar tam olarak yöreyi yansıtmaz. Genel olarak erkekler başlarına küm denilen beyaz işlemeli papak takarlar ama bazen de hiçbir şey takmazlar. Kadınlar ise başlarına küllük adı verilen bir fes takarlar. Bu fesin etrafı altın liralarla kaplıdır. Aynı zamanda fesin üstüne yazma ya da dolak sarılır. Etek olarak da üç etek, şalvar giyilir, önüne de önlük takarlar. Ayaklarda nakışlı çoraplar vardır. Malatya'nın yöresel halk oyunlarını inceledikten sonra MALATYA DOĞAL ŞİFA MEKANLARI yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Malatya'nın Yöresel Halk Oyunları içeriği, 16 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha