Malatya Yeşilyurt Yaylası

Yeşilyurt İlçesinin Adıyaman sınırındaki Karlık (Porğa bölgesi) yaylası, 2 bin metrenin üzerindeki dağ ve tepeleri, temiz ve leziz suları, çiçek çeşitliliği ve bol oksijeniyle dağ ve doğa yürüyüşü yap...


Yeşilyurt İlçesinin Adıyaman sınırındaki Karlık (Porğa bölgesi) yaylası, 2 bin metrenin üzerindeki dağ ve tepeleri, temiz ve leziz suları, çiçek çeşitliliği ve bol oksijeniyle dağ ve doğa yürüyüşü yapmayı seven ziyaretçileri beklemektedir.

Karlık kış aylarında yoğun kar alır, soğuktur; yaz mevsimi geç gelir, erken biter. Bu nedenle gezmek için en uygun zaman Mayıs-Ağustos aylarıdır. Mayıs ayında giderseniz Malatya pazarlarında satılan ışkını kendi elinizle toplayıp yiyebilirsiniz. Ayrıca dere boylarında yetişen kekik ve diğer otlar kokusuyla sizi büyüleyecektir. Şansınız yaver gider ve güneşli havada Karlık’ta bulunursanız muhteşem fotoğraflar çekebilir, kuş gözleyebilirsiniz. Karlık’ta küçük ve büyükbaş hayvancılık faaliyeti ve arıcılık yoğundur. Malatya’nın en lezzetli peynir (bilhassa koyun peyniri) ve balının üretildiği yerlerden birisi Karlık’tır. Malatya’ya can veren su kaynaklarından biri olan Çat Barajı da Karlık yolu üzerindedir. Karlık’a Yeşilyurt-Gündüzbey’den geçerek ulaşabilirsiniz. Çoğu asfalt yaklaşık 50 kilometrelik yolu takip ederek tahminen 1,5 saatte ulaşmanız mümkündür. Yüzölçümü 568 kilometrekare, toplam nüfusu 294.452 olup Malatya’ya uzaklığı 9 kilometredir. İlçede yerleşimin ilk izlerine Şabandede mevkiinde yer alan Kaletepe Höyükte rastlanmaktadır. Yüzey araştırmalarına göre Kaletepe ilk Bizans döneminde yerleşim görmüştür. Buranın yaklaşık 1,5 kilometre kuzeyinde Taftacık mevkiinde bulunan bir mezarla ilçe tarihi Roma dönemine kadar gitmiştir. Osmanlı Tahrir Defteri kayıtlarına göre, 1,5 kilometre ilerideki Gündüzbey’le birlikte, zengin bir köydür. Tarımsal faaliyetlerin yanı sıra hayvancılık gelişmiştir, ayrıca üretilen pamuk için boyahane vardır. Tarihi adı Çırmıhtı’dır. Çırmıktı diye de söylenir. Cumhuriyet’ten sonra, Malatyalı devlet adamı İsmet İnönü’ye atfen, İsmetpaşa adıyla anılmış, 1957 yılında ilçe yapılıp adı Yeşilyurt olarak değiştirilmiştir. Arazinin çoğu dağlıktır. Kuzeyde Malatya, batıda Akçadağ ve Doğanşehir, güneyde Adıyaman ve Çelikhan ile çevrilidir. İlçe merkezi ve Gündüzbey yaz ayları çok canlıdır. Malatya’ya yakın oluşu, ulaşımın rahat sağlanması gibi nedenlerin yanı sıra çok sayıda park-bahçe ve piknik alanı mesire işlevi görür. Derme Suyu'nun geçtiği yerlerdeki bahçeleriyle Gündüzbey, Yakınca, Derme Suyu'nun kaynağı olan Pınarbaşı, Şabandede, İnekpınarı ve can verdiği Atmalı Vadisi ile Koru Deresi ve Adıyaman sınırındaki Karlık Yaylası-Dağı gezilecek yerler arasındadır.

Malatya Yeşilyurt Yaylası içeriği, 26 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha