Malatya Kanlı Kümbet

Battalgazi ilçesi şehir surlarının dışında, Meydanbaşı mahallesinde eski mezarlığın içerisindedir. Türbe; asıl mezar hücresi ( kripta ) ve gövde kısmı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Asıl mezar kısmına yapının kuzeyinde bulunan kapı aralığından girilir. Ancak içi ve etrafı tonoz seviyesine kadar toprakla doludur. Yapının malzemesi taş ve tuğladır. Mezar kısmı taş, kubbesi ve kubbe geçişi tuğladan örülüdür. Türbenin ne zaman yapıldığına dair herhangi bir yazılı belge mevcut olmamakla beraber, yapı stili itibariyle Beylikler dönemi (14yy-15yy) ve Osmanlı eseri olduğu varsayılabilir.


Kanlı Kümbet, Malatya ilimizin Battalgazi ilçesinde Meydanbaşı mahallesinde bulunmaktadır. Mezarlığın içerisinde bulunan ve adından da anlaşılacağı üzere Kanlı Kümbet, 'kanlı' sıfatını taşımasından dolayı tarihte o kadar da güzel olayların yaşandığı bir kümbet değildir. Tahminen tarihimizde gerçekleşen idam olaylarının bu Kanlı Kümbet'de yapıldığı öngörülmektedir.

Yapı üslubuna bakılarak XV. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Bu kümbet kare bir plan taşır ve baldaken tarzında bir mezar anıtıdır. Altında ise birçoğumuzun bildiği mumyalama şekliyle mumyalanmış insanlar bulunmaktadır. Burada bulunan mumyalar düzgün kesme taşlardan yapılmıştır ve beşik tonoz örtü ile sarılmışlardır. Bu kümbetin gövdesi bir sıra düzgün kesim taştan, üç sıra tuğla hatıllı duvar örgüsünden yapılmıştır. Günümüzde üzerini örten kubbesinin bir bölümü yıkılmış bulunmaktadır fakat buna rağmen kubbeye geçişlerin pandatifli olduğu görülmektedir. Kanlı Kümbet oldukça açık bir alandır ve onarımı tamamlanmıştır.

Çevresinde bulunan camiiler arasında Malatya'nın Battalgazi ilçesine gidilince en çok ilgi çeken şeydir aslında. Çünkü geçmişine ve yapılışına dair süregelen onlarca fikir sayesinde oldukça gizemli bir hava sezdirir insana. Bu kümbetin 4 ayağı vardır ve her ayağını bir sıra açık bir sıra kapalı renkte taşlarla düzgün bir şekilde yapmışlardır.

Malatya’da 8 asırdır ayakta kalan Kanlı KÜMBET isimli türbenin çevresine Osmanlı ve SELÇUKLU askerlerin temsili resimleri yerleştirildi.

Battalgazi İlçesi Eski Malatya’da bulunan ve 12. yüzyılda yapıldığı belirtilen Kanlı Kümbet isimli tarihi türbeye hak ettiği değere kavuşturulması için kollar sıvandı. Daha önce restore edilen türbenin şimdi de Battalgazi Belediyesi tarafından çevresi tarihi bütünlük sağlanması amacıyla dekorlarla süslenmeye başlandı. Battalgazi Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, çalışmalar kapsamında Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda görevli Beyza İnan tarafından yapılan Osmanlı ve Selçuklu askerlerinin betimlendiği resimler, Kanlı Kümbet’in bulunduğu alanın duvarlarına asıldı. Osmanlı döneminde adaleti yerine getirmek için kullanılan Kanlı Kümbet, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Tarihi mekanı gezmeye gelen insanlar türbenin yeni halini beğendiklerini belirtiyor.

Malatya Kanlı Kümbet içeriği, 02 Ekim 2020 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha