Malatya Karakaya Baraj Gölü

Karakaya barajı ülkemizin en önemli barajlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Karakaya barajı sulamadan ziyade  elektrik üretimi sebebiyle yapılmış bir barajdır. Özellikle elektrik üretimi açısın...


Karakaya barajı ülkemizin en önemli barajlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Karakaya barajı sulamadan ziyade  elektrik üretimi sebebiyle yapılmış bir barajdır. Özellikle elektrik üretimi açısından büyük barajlarımız arasında yer almaktadır.

Atatürk barajından hemen sonra Türkiye’nin ikinci en büyük barajı olan Karakaya Malatya il sınırları içinde bulunuyor. Barajın yapımı sırasında meydana gelmiş olan Karakaya baraj gölü ise yakın bir tarihte kültür ve turizm bölgesi olarak kabul edilmiştir. Karakaya barajı gölünün çevresinde turistik eserler ile birlikte feribot işletmesi çalışmaları da yapılıyor.

Karakaya barajının özellikleri nelerdir?

-Karakaya barajı yapımı eski olan barajlarımızdan bir tanesi olup aşağı yukarı 11 yılda tamamlanmıştır. 1987 yılında hizmete girmiştir. -Karakaya barajı ülkemizin en önemli akarsularından bir tanesi olan Fırat nehri üzerindedir. -İsmini yakınında bulunan bir köy olan “Karakaya Köyü”nden almıştır. -Gövde dolgu tipi “Beton kemer gövde ağırlık” tipidir. -Barajın akarsu yatağından yüksekliği 173 metredir. -Karakaya barajının hacmi yaklaşık olarak 9,500 hektometreküptür. -Karakaya barajının alanı yaklaşık olarak 268 kilometrekaredir. -Gövde hacmi yaklaşık olarak 2 milyon metreküptür. karakaya barajı-1 -Karakaya barajı üzerinde köprü bulunan barajlarımızdan bir tanesi olup günümüz itibarıyla halen işletimde bulunan iki adet köprü bulunmaktadır. Kömürhan Köprüsü ve İsmet Paşa köprüsü (Demiryolu köprüsü) dür. -Karakaya barajı üç ilimiz sınırları içinde bulunmaktadır. Bu illerimiz Malatya, Diyarbakır ve Elazığ illerimizdir. -Karakaya barajının bulunduğu bölgenin yıllık yağış ortalaması 450-500 mililitre civarındadır. Özellikle yağışın en çok olduğu dönem kış dönemi olması sebebiyle kış aylarında yağış ve Fırat nehrinin getirmiş olduğu su miktarına bağlı olarak barajın su miktarı artmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en uzun demir yolu köprüsü de baraj gölünün üzerinde bulunuyor. Eğer sizde Malatya’da bir kaç gün geçirmek isterseniz baraj gölüne uğramadan eve dönmeyin diyoruz.

Malatya Karakaya Baraj Gölü içeriği, 22 Ocak 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha