Malatya; Sürgü Çayı

Malatya'da bulunan sürgü çayı hakkında bilgiler ve Sürgü Çayı'na nasıl gidileceğine dair bilgiler... İlin güneybatı ucunu oluşturan Sürgü yöresinin sularını toplayan bu çay, Malatya yöresinin batı ke...


Malatya'da bulunan sürgü çayı hakkında bilgiler ve Sürgü Çayı'na nasıl gidileceğine dair bilgiler...

İlin güneybatı ucunu oluşturan Sürgü yöresinin sularını toplayan bu çay, Malatya yöresinin batı kesimlerinde yer alan Karakaya tepesinin güney yamaçlarından doğar. Sürgü çayı, Göksu ırmağının önemli bir koludur. Sürgü kasabasından sonra, Kapıdere'ye kadar batı yönünden akan çay sonra güneye döner. Burada, Göksu ile birleşen ve Göksu adını alan akarsu, doğuya dönerek Adıyaman il sınırına girerek Adıyaman il topraklarından Fırat'a katılır. Sürgü çayı üzerinde Sürgü barajı kurulmuş olup, bu barajdan geniş bir alan sulanmaktadır. Malatya'nın bu önemli akarsuları dışında ya doğrudan Fırat'a, ya da diğer büyük akarsulara karışan çok sayıda küçük çay ve dereleri vardır. Bunlar: Eğmir, Mircan, Göksu, Aksu, Şiro, Berenge, Söğütlüçay, Sazdere, Şotikdere, Kozluk Çayı, Yenice Çayı, Setrek Çayı, Arapgir ÇAayı, Davulga, Cevizlisu gibi irili ufaklı akarsulardır.

Sürgü Çayı Nerededir?

Malatya - Sürgü Çayı, Doğanşehir arası mesafe yaklaşık olarak65 Kmdir. Bu yolculuk arabayla tahminen 1 saat 1 dakika sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 57 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 34 dakika sürede tamamlayabilirsiniz.  

Malatya; Sürgü Çayı içeriği, 01 Mayıs 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha