Malatya'nın Doğal Güzellikleri

Malatya eşsiz tarihi mekanlarıyla bilinse de Malatya'da çok fazla doğal güzellik var. Çünkü Malatya'nın sadece tarihi mekanları değil doğal güzellikleri de görülmeye değer. Sizde bizimle birlikte Mala...


Malatya eşsiz tarihi mekanlarıyla bilinse de Malatya'da çok fazla doğal güzellik var. Çünkü Malatya'nın sadece tarihi mekanları değil doğal güzellikleri de görülmeye değer. Sizde bizimle birlikte Malatya'nın doğal güzelliklerini gezmeye ne dersiniz?

  • Levent Vadisi

Levent vadisi, Akçadağ ilçesi Levent beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Malatya’ya yaklaşık 57 kilometre uzaklıktadır. Malatya'nın uzaklarında saklı kalmış doğa harikalarından biri olan vadi, kaya kabartmaları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini beklemektedir. Daha detaylı bilgi için Levent Vadisi'ne tıklayınız.
  • Polat Sulu Mağara

Malatya Doğanşehir ilçesinin Polat kasabasında bulunmaktadır. Kasabaya kadar ulaşım asfalt yol ile karşılanmaktadır. Daha detaylı bir yazı için Malatya Polat Sulu Mağarası göz atmanızda fayda var.
  • Kara Kaya Barajı

Atatürk barajından sonra Türkiye'nin ikinci en büyük barajı olarak bilinmektedir. Malatya ilinin sınırları içinde yer almaktadır. İşte Kara Kaya Barajı hakkında daha kapsamlı bir yazı.
  • Günpınar Şelalesi

Türkiye’nin 243. tabiat parkı ilan edilen Malatya Darende Günpınar Şelalesi, el değmemiş doğası, kanyonu ve bitki örtüsüyle misafirlerini  muazzam bir şekilde ağırlıyor. Günpınar Şelalesi el değmemiş doğasıyla ziyaretçiler tarafından inanılmaz ilgi görüyor. Malatya Darende Günpınar Şelalesi, bozkır’ın yeşil cenneti olarak da nitelendiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü şelaleyi bir süre önce Türkiye’nin 243. tabiat parkı ilan etti. Günpınar Şelalesi'nin tüm özellikleriyle ilgili yazı için tıklayınız.
  • Kernek Şelalesi

Kernek Şelalesi Malatya şehir merkezinde bulunan kernek meydanındadır. Yeşilin birçok tonu Şelale Parkı’nda tüm güzellikleriyle mevcut. Biz de Şelale Parkı’na uğrayıp, bu güzel manzaraya karşı çayımızı içtikten sonra güzel kareler çekiyoruz. Gezmek için Malatya’ya giden herkese, burayı ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Kernek Adı nereden geliyor? Kernek Şelalesi'ne nasıl gidilir? Bu soruların cevabı için Kernek Şelalesi yazımıza göz atmakta fayda var. Doğal güzelliklerin yanı sıra Malatya'nın türk mutfak kültürüne uygun eşsiz lezzetlerinden biri olan Ayranlı Kiraz Yaprağı Köftesine bir bakın derim. :)  

Malatya'nın Doğal Güzellikleri içeriği, 04 Mart 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha