Malatya Gezip Görmeye Değer Yerler

Malatya'da yer alan tarihi güzellikler arasından mutlaka gezilip görülmesi gerekilen yerleri sizler için derledik. İşte gezilip görmeye değer yerler... Günpınar Şelalesi Doğanın tadına bakmaya ne ...


Malatya'da yer alan tarihi güzellikler arasından mutlaka gezilip görülmesi gerekilen yerleri sizler için derledik. İşte gezilip görmeye değer yerler...

Günpınar Şelalesi

Doğanın tadına bakmaya ne dersiniz? Kuş cıvıltılarının ağaçların eşsiz güzellikleriyle beraber şelaleden düşen suların büyüsüyle Malatya'ya geldiğinizde kahvaltı etmek için müthiş bir ortam.

Tohma Kanyonu

Temiz hava ve yürüyüş için önerebileceğim yerlerden sadece birisi. Tohma kanyonunda sadece yürüyüş alanlarıyla sınırlı değil, ayrıca su sesleriyle yüzme alanları da mevcut.

Orduzu

Malatya'ya geldiğinizde Orduzu'nun küçük bir kasaba olduğunu göreceksiniz. Daha çok lahana ve kayısıyla ünlü olan Orduzu, ismini duyurmasının bir diğer sebebi de Malatya Kayısı Festivaline ev sahipliği yapmış olmasıdır. Bu küçük kasabanın en önemli mahallesi ise Aslantepe'dir. Malatya'ya yolunuz düştüğünde bi uğrayın derim. :)

Malatya Müzesi

Malatya'ya geldiğinizde Malatya Müzesine uğramadan nereye gidiyorsunuz? Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Malatya’da yapılmış olan arkeolojik kazılar sonrası bir çok tarihi eser gün yüzüne çıkmıştır. Şehirde yapılan kazıların devam ettiğinden dolayı 1930 – 1937 yıllarında çıkan eserler için bir müze yapımı düşünüldü. İlk olarak 1970 yılında İnönü parkında bulunan bina müzeye dönüştürüldü. Müze, 1979 yıllarında ise Kernek meydanında yeni binasında hizmete açıldı. 15.000‘den fazla eserlerin sergilendiği müzede bir çok uygarlıklara ait eserler sergilenmektedir.

Nemrut Dağı

Yazın gelmek istiyorsanız Malatya'ya Nemrut dağlarına uğramadan kesinlikle dönmeyin derim! :)

Malatya Gezip Görmeye Değer Yerler içeriği, 11 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha