Malatya Tarihi; Eski Arapgir Kalesi

Malatya şehri, Arapgir ilçesinin Osmanpaşa Mahallesi sınırları içerisinde yüksek bir platformda sarp kayalar içine inşa olmuştur. Eski Arapgir Kalesi yapıldığı zamanda bir askeri stratejik önemi olmu...


Malatya şehri, Arapgir ilçesinin Osmanpaşa Mahallesi sınırları içerisinde yüksek bir platformda sarp kayalar içine inşa olmuştur.

Eski Arapgir Kalesi yapıldığı zamanda bir askeri stratejik önemi olmuş, şimdi ise  hiçbir önemi kalmamaktadır. Birkaç duvar izinden başka ortada pek fazla bir yapı izi de kalmamıştır. Çıkışı güç bir saha üzerinde yer alır. Kalenin temel kısımları blok taşlarla, diğer kısımları ise kesme taşlarla yapılmış olup devamlı muhasara edilmesi sebebiyle harap durumda olan bu kalenin kitabesi yoktur. Bu itibarla yapılış tarihi kesin olarak bilinememektedir. Pınarbaşı istikametinden gelen bir su kanalı ile kalenin su ihtiyacının giderilmesi yoluna gidilmiştir. Kaleye ulaşmak için tek yol bulunmaktadır. Bu yol Büyük Kozluk Çayı üzerinde inşa olunan Kozluk Köprüsü ile Eski Arapgir Deresi üzerinde tesis edilen Kale Köprüsü ile kaleye yapılacak ani bir baskını önlemek için yol boyunca gözetleme mağaraları yapılmıştır. Gerek bu mağaraların ve gerekse kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekte, Ancak Selçuklu ordularının Malatya Erzincan yolunun güzergâhında olması ve hatta bu güzergâhta bu çağı içeren önemli Hanların inşa tekniği ile kale içerisindeki yapı kalıntılarının aynı teknikte inşa olması sebebiyle Anadolu Selçukluları devrinde yapıldığı söylenebilir.

Malatya Tarihi; Eski Arapgir Kalesi içeriği, 18 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha