Malatya'nın Kalbi: Atatürk Evi

Atatürk, 1931 ve 1937 yıllarında Malatya’ya geldiğinde bu binayı bir süre kullanmıştır. Önceleri halkevi ve halk eğitim merkezi olarak kullanılan bu bina, yapılan değişikliklerle beraber müzeye dönüşt...


Atatürk, 1931 ve 1937 yıllarında Malatya’ya geldiğinde bu binayı bir süre kullanmıştır. Önceleri halkevi ve halk eğitim merkezi olarak kullanılan bu bina, yapılan değişikliklerle beraber müzeye dönüştürülmüştür.

Tamamen kesme taştan yapılan yapının iç ana bölmeleri de kesme taştandır. Oda bölmeleri ve tavan kargirle yapılmış, binanın üzeri sonradan çatı ile örtülmüştür. Ana cephesi Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan binanın girişi, cephenin ortasında yer alan ve merdivenle çıkılan kapıdan sağlanmaktadır. Giriş portali yan duvarlardan yukarı taşarak anıtsal bir görünüm kazanmıştır. Kapı açıklığı sivri kemerli olup, alınlıkta kitabenin bulunduğu yerde bugün kitabe mevcut değildir. Ana cephede dört, yan cephelerde beşer adet sivri kemerli pencereler yer almıştır. Altı tamamen bodrum olan binanın üst katında, ortada bir salon, yanlarda salona açılan dört oda yer almaktadır. Salon ön cepheye paralel olarak bölünerek uzunca bir hol yapılmıştır. Atatürk Malatya’ya ilk geldiği zamanlarda bir gece burada kalmıştır. Eski Türk Ocağı ve halkevi binasının giriş kısmında bulunan iki oda, 1981 yılında Atatürk Evi olarak düzenlenmiştir. Bina girişinde sağ tarafta bulunan ilk odada Atatürk’ün halkevini ziyaret ettiği sırada kullanmış olduğu masa, işlemeli sehpa ve bir koltuk bulunuyor. Girişin solunda ise Atatürk kitapları sergiye sunulmaktadır. Müze haftanın her günü 08.00-16.45 saatleri arasında açıktır. Giriş için hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Atatürk Evi Müzesi Nerdedir?

Malatya Merkez, Hüseyinbey Mahallesi, Atatürk Bulvarı ile Tandoğan Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alan bina Atatürk Anıtı ve İnönü parkının tam karşısındadır.

Malatya'nın Kalbi: Atatürk Evi içeriği, 05 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha