Malatya'nın Efsanelerinden: Gündüzbey Derme Suyu

İşte dillere destan neredeyse sadece Malatya'lıların bildiği Gündüzbey Derme Suyu efsanesi... Hz. İsa’nın Hristiyanlık dinini yaymaya çalıştığı yıllarda, Gündüzbey yakınlarında putlara tapan ve bu in...


İşte dillere destan neredeyse sadece Malatya'lıların bildiği Gündüzbey Derme Suyu efsanesi...

Hz. İsa’nın Hristiyanlık dinini yaymaya çalıştığı yıllarda, Gündüzbey yakınlarında putlara tapan ve bu inanışı büyük ölçüde yakın çevresine kabul ettiren biri yaşarmış. Hz. İsa Hristiyanlık dinini tanıtmak için gezerken Malatya’ya da gelmiş ve ününü duyduğu bu putperestin yaşadığı yer olan Pınarbaşı’na da uğramış. Putperest kendisine rakip olarak gördüğü Hz.İsa’ yı halkın gözünde küçük düşürüp ona inanmalarını engellemek için çeşitli hilelere başvurmuş. Bunlardan birinde de tapınak haline getirdiği yerde kayaların içine önceden su dolu tulumları yerleştirerek üzerlerini toprakla sıvamış. Tüm hazırlıklarını tamaladıkdan sonra ahalinin önünde elindeki şiş ile toprak görünümlü yerlere vurarak içindeki tulumlardan su akıtmış ve Hz. İsa’ya dönerek; “Aynı şeyi sen de yaparsan dinine inanacağım ya İsa, aksi takdirde buralardan gideceksin” demiş. Hz. İsa putperestin yaptığı bu hileyi fark etmiş ve; “Senin akıttığın su az sonra bitecektir ama bu su sonsuza kadar akacaktır” diyerek asasını kayalara vurunca derme suyu gürül gürül akmaya başlamış. Hz. İsa elindeki asayı sürükleyerek Gündüzbey yönüne doğru yürürken su da onu takip ederek akmış.

Malatya'nın Efsanelerinden: Gündüzbey Derme Suyu içeriği, 25 Nisan 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha