Malatya Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi

1978 yılından bu yana Karakaya Baraj Gölü altında kalacak yerleşimleri kurtarmak amacıyla yapılan kazılarda ortaya çıkan buluntularla daha çok zenginleşen Malatya Müzesi’nin yeni binası 1979 yılında z...


1978 yılından bu yana Karakaya Baraj Gölü altında kalacak yerleşimleri kurtarmak amacıyla yapılan kazılarda ortaya çıkan buluntularla daha çok zenginleşen Malatya Müzesi’nin yeni binası 1979 yılında ziyarete açılmıştır.

Bu tarihte düzenlenen teşhir-tanzim 1998 yılına kadar gelmiş, ancak modern bir sergilemeye de ihtiyaç duyulması değerlendirilerek 1994 yılı içerisinde yeni bir teşhir-tanzim projesi hazırlanarak 2001 yılından itibaren bu proje hayata geçirilmiştir. Eserler bakımından bol ve zengin kaynaklara sahip olduğundan, bir müze binasına ihtiyaç duyulmuştur. Müzenin Arslantepe Salonu Malatya ve çevresinden derlenen fosillere ayrılmıştır. Bunun yanı sıra Arslantepe Höyük’te yapılan kazı buluntuları burada sergilenmektedir. Köklü bir tarihe sahip olan Malatya'da yapılan arkeolojik kazılar sonrasında birçok tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır.  Müzemiz her gün açıktır. istediğiniz gün gelebilirsiniz, sabah 08:00 'de açılıp akşam 16:45 'de kapanıyor.

Malatya Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi içeriği, 29 Ocak 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha