Kültür Ve Sanatın Kalbi: 'Sanat Sakağı'

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan ""Sanat Sokağı"", gerçekleştirilen kültür ve sanat faaliyetlerinin yanı sıra bünyesinde barındırdığı müzelerle de dikkati çekiyor.   B...


Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan "Sanat Sokağı", gerçekleştirilen kültür ve sanat faaliyetlerinin yanı sıra bünyesinde barındırdığı müzelerle de dikkati çekiyor.

  Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 3 yıl önce kurulan sokağın girişinde ziyaretçileri, kente özgü yemeklerin tadılabildiği restoran karşılıyor. Onun hemen yanında ise 2 katlı ahşap bir evde oluşturulan "Fotoğraf Makinesi Müzesi" yer alıyor. Yine kent mimarisine uygun inşa edilen kültürevinde ise şehrin yöresel yemeklerinden günlük yaşamına kadar yaklaşık 100 yıllık geçmişine ışık tutuluyor. Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal ile şarkıcı Ahmet Kaya'nın balmumu heykellerinin de yer aldığı kültürevi konuklara nostalji yaşatıyor. "Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi"nde ise hem oyun oynama hem de kendi oyuncaklarını yapma imkanı bulan çocuklar, hayallerini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyor.

FOTOĞRAF MAKİNESİ MÜZESİ

Restoranın yanında 2 katlı ahşap bir evde oluşturulan 'Fotoğraf Makinesi Müzesi'nde, kimisi körüklü, kimisi filmli 1890 fotoğraf makinesi ile 3 bini aşkın aksesuar sergileniyor. Türkiye'nin alanında en büyük müzesi olma özelliğiyle meraklılarını ağırlayan müzede, en fazla ilgiyi casus diye nitelenen makinelerin bulunduğu bölüm çekiyor.

UĞRAK YERİ OLDU

Çeşitli kültür ve sanat faaliyetlerine de ev sahipliği yapan sokak, kenti ziyarete gelenlerin uğrak noktası haline geldi.

Kültür Ve Sanatın Kalbi: 'Sanat Sakağı' içeriği, 24 Ocak 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha