Hasan Celal Güzel

Hasan Celal Güzel
  • Doğum Tarihi 1945-01-01
  • Ölüm Tarihi 2018-03-19
  • Doğum Yeri Malatya
  • Meslek Siyasetçi, Bürokrat

Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Malatya’da doğmuştur. Aslen Gazianteplidir. Bir iş adamı olan babası iş için Malatya’ya yerleştiği için orada doğup büyümüştür. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü 1968 yılında mezun oldu. 
Hasan Celal Güzel, üniversiteden mezun olduktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda çeşitli kademelerde çalıştı. Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevlerini yapmış 38 yaşında Başbakanlık müsteşarı olarak Türkiye'nin en genç Başbakanlık müsteşarı unvanını aldı. 24 Ocak 1980 ekonomik tedbirlerinin alınması aşamasında ciddi görevler üstlendi.
Çeşitli üniversitelerde, akademilerde ve Kara Harp Okulu'nda ekonomi, maliye, hukuk, ekonomik ve sosyal tarih, ekonomik sistemler, doktrinler ve kamu yönetimi konularında öğretim görevlisi olarak hizmet verdi ve akademik çalışmalar yaptı.

Hasan Celal Güzel, 1986 yılında yapılan ara seçimlerde (ANAP) Anavatan Partisi'nden Gaziantep milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi. Turgut Özal’ın Başbakan olduğu 45nci TC. Hükümeti’nde, 17 Ekim 1986 - 21 Aralık 1987 tarihleri arasında Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı seçimlerinde yeniden seçilerek Turgut Özal’ın Başbakan olduğu 21 Aralık 1987 tarihinde kurulan 46ncı TC. Hükümeti’nde bu kez 2 Mart 1989 - 30 Mart 1989 tarihleri arasında Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. Bu görevlerinin dışında, 1986-89 yılları arasında Dışişleri Bakan vekilliği görevini yerine getirdi.

Hasan Celal Güzel, Anavatan Partisi'nden ayrıldı ardından 23 Kasım 1992’de Yeniden Doğuş Partisi’ni (YDP) kurdu ve Genel Başkan seçildi. Hasan Celal Güzel'in 18 Nisan 1999 genel seçimlerinden sonra siyaseti bırakmasının ardından 23 Ağustos 2002'de yapılan 3. Olağanüstü Kurultayı'nda YDP, Cem Uzan tarafından kurulan Genç Parti ile birleştirildi.

Hasan Celal Güzel, siyaseti bıraktıktan sonra Dünden Bugüne Tercüman, Halka ve Olaylara Tercüman, Radikal, Vatan ve Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

1994 Yılı sonunda ‘Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi’ni kurdu ve "YENİ TÜRKİYE" isimli 2 aylık akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Yeni Türkiye kısa zamanda bir okul haline geldi. 2015 yılı sonuna kadar 7000’in üzerinde akademik makale ve 68.000 sayfalık dev bir külliyat ortaya çıkarıldı. Hasan Celâl Güzel ‘Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı’ olarak görev yaptı ve akademik faaliyetlerde bulundu.

1998 yılında Cumhuriyet'in 75’inci yıldönümü münasebeti ile 5 ciltlik bir "Cumhuriyet" çalışması, Osmanlı'nın 700’üncü kuruluş yıldönümü için 12 ciltlik "Uluslararası Osmanlı Araştırması" ve 2002 yılında 21 ciltlik "Uluslararası Türkler" çalışmasını gerçekleştirdi.

Güzel’in ekonomi doktorası yanında, Türk tarihi, kültürü ve eğitimi konularında üç ayrı dalda fahri doktora unvanı bulunmaktadır.

Hasan Celâl Güzel'e, Türkler konusundaki uluslararası çalışmasıyla Türk Tarih Kurumu takdirnamesi verilmiştir. Ayrıca Türk Dünyası çalışmasıyla TÜRKSAV'ın hizmet ödülüne lâyık görülmüştür.

Kurduğu YTSAM (Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi), bugün bütün dünyada ve Türkiye’de üçbinin üzerinde akademisyen ile iş birliği hâlindedir ve Türkiye’nin en büyük ve en üretken stratejik araştırma merkezidir.

Hasan Celal Güzel, 1969 yılı Mart ayında Ülker Güzel ile evlendi. Mustafa Veysi Güzel adında bir oğlu ve bir kızı vardır.

Hasan Celal Güzel, 2011 yılında aort damarının tıkanması nedeniyle açık kalp ameliyatı oldu.

18 Mart 2018 tarihinde Denizli'nin Pamukkale ilçesi Karahayıt Mahallesi'ndeki bir otele fizik tedavi için gelen ve aniden fenalaşması sonucu hastaneye kaldırılan Hasan Celal Güzel'in, buradaki ilk müdahalenin ardından sevkine karar verildi. Hastaneden ambulansla 11. Komando Tugay Komutanlığı'na götürülen Güzel, buraya indirilen ambulans helikopterle alınıp, Ankara'daki özel Güven Hastanesi'ne götürüldü.

Hasan Celal Güzel, 19 Mart 2018 tarihinde Ankara’da Güven Hastanesi'nde ağır akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle 73 yaşında ölmüştür.

Siyasetin renkli isimlerinden Hasan Celal Güzel, vatandaşlarla el sıkışmalarıyla da biliniyordu.    

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha